PORADNIK PACJENTA
Jak zostać pacjentem ?
Warunkiem skorzystania z bezpłatnych usług medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej jest wypełnienie deklaracji wyboru lekarza oraz posiadanie ważnego powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Co należy do obowiązków lekarza rodzinnego?
Prawa i obowiązki związane ze służbą zdrowia nie zawsze są nam znane. Często nawet nie wiemy, na co możemy liczyć i jakie zasady obowiązują w przychodni. Jak powszechnie wiadomo nieznajomość prawa szkodzi. Dzięki paru wskazówkom, które przeczytasz w tym artykule dowiesz się, na co możesz liczyć wobec swojego lekarza pierwszego kontaktu.
1. Możesz zapisać się do każdego lekarza pierwszego kontaktu, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarz rodzinny będzie zawsze pierwszym frontem w diagnozie twojej choroby i twoich dolegliwości. On będzie kierował Cię do lekarzy specjalistów lub do szpitala.
2. Lekarza pierwszego kontaktu zawsze możesz zmienić. Masz do tego prawo trzy razy do roku, bezpłatnie, każda kolejna zmiana będzie kosztować 80zł. Nie będziesz ponosił kosztów zmiany w momencie, kiedy twój lekarz zakończył praktykę lub jeśli zmieniłeś miejsce zamieszkania.
3. Nie musisz zabierać już ze sobą książeczki zdrowia, RMUA, bądź zaświadczenia z pracy. Służba zdrowia zaopatrzyła się w specjalny system o nazwie eWUŚ. Program ten weryfikuje pacjentów po peselach sprawdzając czy są ubezpieczeni.
4. Na wizytę lekarską powinieneś zostać przyjęty w ten sam dzień. Istnieje możliwość umówienia się na inny dzień w danym tygodniu. Jeśli twojego lekarza nie ma w pracy, bądź nie ma już do niego miejsc a Twój stan zagraża życiu lub zdrowiu recepcjonistka ma obowiązek zapisać Cie do kogoś innego. Na wizytę możesz umówić się osobiście, przez telefon, lub może zrobić to za Ciebie osoba trzecia.
5. Masz prawo również zamówić wizytę domową. Jeśli Twój stan zdrowia jest bardzo poważny i nie pozwala na to abyś wyszedł z domu, przychodnia powinna zadbać o domową wizytę twojego lekarza rodzinnego.
6. Kiedy wyjeżdżasz do innego miasta, jesteś na wakacjach, masz prawo zgłosić się do każdej najbliższej przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ na jednorazowa wizytę u lekarza POZ.
7. Musisz pamiętać, że lekarz pierwszego kontaktu może sam bez zgody specjalisty zapisać Cię na badania typu EKG serca, czy RTG klatki piersiowej. Ma również prawo zapisać Cię na badania gastrologiczne czy kolonoskopii. Jeśli natomiast stwierdzi, że objawy są poważne powinien bezzwłocznie skierować Cię do specjalisty w tej dziedzinie.
SZCZEPIENIA
Harmonogram szczepień dzieci:
poniedziałek 11:30 – 13:00
wtorek 13:00 – 17:00
środa 9:00 – 13:00
czwartek 13:00 – 17:00
piątek 09:30 – 13:00
Na szczepienie proszę wcześniej się rejestrować. Rejestrujemy na dany tydzień. Prosimy informować sekretarki medyczne, że dana wizyta u lekarza będzie dotyczyła szczepienia bądź bilansu.
SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE I ZALECANE
Szczepienia mają dwa główne cele:
- zapewnić maksymalną ochronę przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne,
- wyeliminować występowanie poszczególnych chorób zakaźnych w społeczeństwie.
Szczepienia obowiązkowe
Do szczepień obowiązkowych zaliczamy szczepienia przeciwko:- gruźlicy,
- zakażeniom pneumokokowym,
- błonicy,
- krztuścowi,
- polio (poliomyelitis),
- odrze,
- śwince,
- różyczce,
- tężcowi,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
- zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.
Osoby z grup podwyższonego ryzyka są szczepione również przeciwko: ospie wietrznej, błonicy, tężcowi i wściekliźnie.
Czy za szczepienie obowiązkowe trzeba płacić?
Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Jeśli jednak zdecydujesz, że chcesz zaszczepić siebie lub swoje dziecko inną szczepionką, niż ta, którą kupił minister zdrowia, musisz za nią zapłacić.
Kiedy wykonać szczepienia obowiązkowe?
- Pierwsze szczepienia przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B dziecko otrzymuje już w szpitalu, w pierwszych dobach swojego życia.
- Kolejne szczepienia (przeciwko pneumokokom, błonicy, tężcowi, krztuścowi, WZW typu B, Hemophilus influenzea typ b i ewentualnie szczepienia z grupy zalecanych), które należy wykonać w 6 – 8 tygodniu życia dziecka, wykonuje wybrany przez rodziców lekarz w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Kogo dotyczą szczepienia obowiązkowe?
W Polsce szczepienia obowiązkowe realizowane są według kalendarza szczepień u:- dzieci i młodzieży do 19 roku życia,
- osób szczególnie narażonych na zachorowanie, czyli studentów uczelni medycznych, pracowników ochrony zdrowia, pracowników służb weterynaryjnych.
W jaki sposób działają szczepienia?
Jeżeli szczepi się duża liczba osób z danej populacji (powyżej 90%) można zahamować rozprzestrzenianie się drobnoustrojów, które wywołują choroby zakaźne. Zapewnia to ochronę nie tylko zaszczepionym, ale też osobom, które z przyczyn zdrowotnych (np. chorujących na nowotwory) nie zostały zaszczepione.
Czy można zaszczepić chore dziecko?
Nie, jeśli dziecko zachoruje, wówczas nie jest szczepione. W takim przypadku termin szczepień ustala lekarz. W sytuacjach, gdy stan zdrowia dziecka uniemożliwia zaszczepienie w określonym czasie, lekarz ustala indywidualny kalendarz szczepień.
Kto odpowiada za zaszczepienie dzieci?
Za szczepienia obowiązkowe u dziecka odpowiadają jego rodzice oraz lekarz rodzinny. Podczas pierwszej wizyty w przychodni poproś lekarza rodzinnego, aby omówił z tobą kalendarz szczepień, a gdy jest taka potrzeba – dopasował o do indywidualnych potrzeb twojego dziecka. Uwaga: Jeśli nie zaszczepisz zdrowego dziecka, dopuszczasz się zaniedbania i narażasz je na zachorowanie oraz ewentualne powikłania choroby zakaźnej. Pamiętaj! Przed szczepieniem lekarz musi przebadać dziecko i uznać, czy nadaje się do szczepienia.Szczepienia zalecane
Szczepienia zalecane uzupełniają szczepienia obowiązkowe. Umożliwiają szerszą ochronę dziecka przed następującymi chorobami zakaźnymi:
- ospa wietrzna;
- kleszczowe zapalenie mózgu;
- wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A);
- grypa;
- zakażenie rotawirusowe;
- zakażenia meningokokowe.
Szczepienia zalecane – przebieg
- Uzyskaj receptę u lekarza.
- Kup szczepionkę w aptece.
- Przynieś szczepionkę do przychodni. Pamiętaj, żeby zachować właściwe warunki transportu.

BILANSE
Terminy bilansów :
- NOWORODEK – Sprawdzana jest dojrzałość neurologiczna, przeprowadza się odpowiednie badania, by wykryć ewentualne wczesne wady wrodzone, zachorowania.
- 2 ROK ŻYCIA – Sprawdza się rozwój fizyczny, uzębienie maluszka, bada się dziecko pod kątem ewentualnego wykrycia wad słuchu, wzroku, postawy.
- 4 ROK ŻYCIA – j.w.
- 7 ROK ŻYCIA – bilans gotowości szkolnej, ma na celu sprawdzenie czy Twoje dziecko może uczestniczyć w zajęciach szkolnych, a także kwalifikuje go na ewentualne zajęcia ruchowe np. gimnastyka korekcyjna. To badanie należy już do medycyny szkolnej, co dla rodziców oznacza, że przed wizytą w przychodni powinni dostać ze szkoły kartę bilansową częściowo już wypełnioną przez pielęgniarkę szkolna i sami ją we właściwych polach uzupełnić.
- 10 ROK ŻYCIA – Oceniane jest przystosowanie malca do szkoły. Tzw. Ocena adaptacji szkolnej.
- 14 ROK ŻYCIA – Ocenia się przebieg dojrzewania płciowego, a także wykrywa się ewentualne przeciwwskazania do wykonywania zawodu.
Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta
